S hrůzou zjišťujete, že vaše konto seje prázdnotou a výplata je stále v nedohlednu? Můžete si oddechnout. V červnu byla schválena novela, která si klade za cíl pročistit trh s rychlými půjčkami. Budou bezpečnější. Pojďte se s námi podívat, jakou zvolil  náš stát strategii.

Za volání nezaplatíte majlant

Možná jste se s tím už setkali. Našli jste inzerát s výhodnou půjčkou, ale uvedené číslo vypadalo zvláštně. Důvěryhodnosti nepřispěla ani miniaturní písmenka pod číslem, která říkala, že si za hovor zaplatíte. A to i přes 80 Kč za minutu. Pokud vás vaše zoufalá situace donutila i přes tyto varovné signály číslo vytočit, milá operátorka vás ujistila, že částka, kterou za telefonát zaplatíte, se vám v budoucnu vrátí, pokud hovor nepřerušíte. Hovor se ale po pár desítkách minut přerušil sám a vy jste provolanou částku museli uhradit.

Novela si na tyto podvodné praktiky posvítí. Jasně totiž definuje podmínky pro poskytnutí úvěru, které musí dodržet každý, kdo nabízí půjčky.

Půjčky už nebude nabízet kde kdo

Novela si dává za úkol chránit spotřebitele. Co to znamená? Lichvářům a podvodným call centrům se zavřou vrátka na finanční trh. Chystá se na ně velká prověrka. Poskytovatelé půjček totiž budou muset splňovat určitá kritéria. Každý, kdo chce nabízet půjčky, musí například:

  • získat licenci u ČNB.
  • složit minimální kapitál 20 miliónů korun
  • prokázat své znalosti složením zkoušky, která prověří jeho přehled o finančním trhu.
  • složit maturitu. Ta bude pro poskytovatele půjček povinná taky.

Půjčku dostane pouze ten, kdo je schopný ji splácet

Rychlé půjčky jsou typické tím, že je získají i lidé, u kterých je předem jasné, že je nezvládnou splácet. Tomu učiní novela přítrž. Pro získání jakékoliv půjčky bude muset žadatel doložit své příjmy a prokázat tak, že se dokáže se svým závazkem vypořádat. Na první pohled se to zdá kruté, ale v širším kontextu je patrný přínos. Kromě zpřehlednění trhu s půjčkami je totiž účelem novely snížit počet exekucí, vzniklých neschopností splácet půjčené peníze.